Søg på videndjurs.dk

” En lærling kommer med energi og ny viden – og en gylden mulighed for at teste ting af”

Hos ”Det nye sort” er lærlinge ikke en udgift – de er en investering, der skaber reel værdi.

Når man træder ind hos det kreative designhus ”Det nye sort” på Aalborgs havnefront, mærker man hurtigt ambitionerne. Her arbejder 10 medarbejdere med strategi, koncept og design – præcis som de har gjort, siden virksomheden blev grundlagt for ti år siden. Men selv om kerneopgaverne er de samme, udvikler virksomheden sig konstant. En af de klare årsager er tilstedeværelsen af dygtige lærlinge.

”En lærling kommer med energi, ny viden – og en gylden mulighed for at teste ting af,” fortæller partner og kreativ direktør Nichlas Tougaard.

 

En lærling, der løfter niveauet
En af de medarbejdere, Nichlas fremhæver, er Noah Fog Martinsen. Han er lærling og snart færdiguddannet Multimedie Animator fra 3D College på Viden Djurs. Hans arbejde inden for 3D og Motion Design har allerede sat tydelige spor i huset.

Noah har blandt andet løftet et større projekt for ”Hej Fonden”, hvor målet var at udvikle motion-elementer til deres håndboldøvelser. Opgaven var estimeret til cirka 75 timer, men endte på næsten 200.

”Og det er helt okay,” siger Nichlas. ”Vi investerede bevidst i projektet. For vi får en stærk case – og Noah får mulighed for at dygtiggøre sig. Det er sådan, alle vinder.”

Han understreger, at ”Det nye sort” aldrig ønsker at være en ”praktikfabrik” med A- og B-hold:

”Vi har én – maksimalt to – lærlinge ad gangen. Vi vælger ud fra niveau og kompetencer, så lærlingen kan indgå i teamet fra dag ét. Jeg vil gerne tage elever tidligere i forløbet, men vi kan bedst løfte dem, når de allerede har erfaring. Så kan vi hjælpe dem fra 50 % til 80 %, i stedet for fra 0 til 50.

Virksomheden får generelt mange ansøgninger. Men Aalborg konkurrerer med København, som for mange unge virker mere glamourøs. Derfor gør ”Det nye sort” en aktiv indsats for at vise deres arbejde, kultur og faglige niveau.

”Vi leder efter passion, kompetence og personlighed. Vi vil have lærlinge, der kan noget, vi kan bruge – men også noget, vi ikke kan endnu. Det skaber udvikling. Det er luksus at have en virkelig dygtig lærling – og det er en vigtig fødekæde for os.”

Onboarding foregår efter samme struktur som for øvrige medarbejdere, men med ekstra opmærksomhed. Den første dag møder lærlingen hele teamet og får opgaver med det samme.

”Hvis man går en hel første dag uden opgaver, er det en fejl. Man skal hurtigt føle sig som en del af teamet.”

Efter 1–3 uger følger en elevansvarlig op for at sikre trivsel og tydelige rammer.

 

Et smidigt samarbejde med skolen
Samarbejdet med 3D College og Viden Djurs opleves som både let og effektivt, fortæller Nichlas.

”Hvis jeg har spørgsmål, får jeg svar – hurtigt. Det gælder alt fra løn og regler til praktiske ting omkring skoleforløb. Det gør det virkelig nemt at have en elev.”

For ham er det afgørende, at hverdagen ikke bliver besværet af administration, og her lever skolen op til forventningerne.

”Når kommunikationen fungerer, kan vi fokusere på det vigtigste: at Noah trives og udvikler sig.”

Lærepladskonsulent Karina Søndergaard besøger gerne virksomheder, der overvejer at ansætte en elev – eller som her hos Nichlas Tougaard, hvor der allerede er lærlinge i gang.

 

Et godt råd til andre virksomheder
Når Nichlas skal give et råd til andre virksomheder, der overvejer at ansætte en lærling, falder det hurtigt:

”Man ved ikke, hvad man ikke ved. Hvis man kun rekrutterer inden for det, man allerede er stærk i, udvikler man sig ikke. En lærling kan åbne nye døre – ofte med meget lille risiko.”

Han opfordrer virksomheder til at turde vælge lærlinge, der kan noget lidt ”andet”. Det giver lærlingen mulighed for at dyrke sin passion – og virksomheden mulighed for at udvikle nye kompetencer.

Når Nichlas taler om sin lærling, er stoltheden tydelig:

”Jeg er stolt af, at vi kan skabe en kultur, hvor han trives. At vi kan skabe plads til et ungt menneske i en vigtig udviklingsfase. Fagligt er han på vej mod noget stort. Han drømmer om animationsskolen i Frankrig – en af verdens bedste skoler. Jeg har sagt, at jeg forventer at sidde i biografen en dag og sige: ’Ham der kender jeg.”

Hos ”Det nye sort” er lærlinge ikke bare ekstra hænder. De er en del af virksomhedens DNA.

Stifter, partner og kreativ direktør i Det nye sort, Nichlas Tougaard.

 

Fakta om Det nye sort

Navn: Det Nye Sort A/S
Branche: Reklame- og kommunikationsbureau
Adresse: Bådehavnsvej 16 B, 9000 Aalborg
Stiftet: 2016
Direktør: Nichlas Rask Tougaard
Antal ansatte: 10
Ydelser: Visuel identitet, kreative koncepter, webdesign, kampagner, motion design

Andre nyheder

Professional Day at Kalø

19.01.2024

Professional Day at Kalø

Saturday, February 24 - Professional Day is the festive day of the year at Kalø Organic Agricultural College, where we create time and space for going in depth with some of the professional, technical, and biological challenges and solutions, which there aren't always room for in the busy everyday life.

Læs mere